Kırıkkale Haberleri, Kırıkkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

18. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali start aldı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon Devlet Tiyatrosunun (TDT) organizasyonunda 2-20 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 18. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya ve Bosna Hersek katılıyor. Litvanya-Aura Dans Tiyatrosu’nun saat 20.00’de Haluk Ongan Sahnesi’nde gerçekleştireceği Godos adlı gösteriyle başlayacak festivalin açılış töreni gerçekleştirildi. Atatürk Alanı Meydan Parkı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivale Trabzon Vali Vekili Şükrü Kara, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş ile çok sayıda vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasının ardından bir konuşma yapan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, “Trabzon Devlet Tiyatrosu duruşuyla sadece dünya ülkeleri ve tiyatrolar arasında köprü vazifesiyle kalmayarak, tiyatro bayrağını göndere çekerek sanatın aydınlığıyla dünya barışına ciddi bir katkı sunmaktadır. Şehrin 18. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline duyduğu heyecanı ve oyunlara gösterdiği ilgiyi gurur madalyonu olarak taşıyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, Trabzon Devlet Tiyatrosunun yeriyle ilgili müjdeyi açıklayarak, “Bıkmayan, yılmayan azim ve gayretleriyle mevcut tiyatromuzun Atapark’ta olan yeriyle ilgili bir çalışma yaptık. Onların ön gördüklerini, devlet tiyatromuzun aynı yerde yeniden inşa edilebilmesi için yapılmakta olan Atapark kavşağı düzenlemesinin içine devlet tiyatrolarımızı yerleştirdik” şeklinde konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü, sanatın saygı ve sevginin yücelmesine çağlar boyunca hizmet ettiğini dile getirerek, “Ne salt bir oyundur tiyatro, ne salt bir eğlence. Tiyatro, zamanı, mekanı, sınırları aşan bir sevgi köprüsüdür. Bizler de devlet tiyatrosu olarak, tiyatro sanatının bu gücü ile sahnelerimizi başka uluslara açtık. Karadeniz’in deniz maviliğinin coşkusu ve Karadeniz insanının kucaklayıcı yapısının gücünü de arkamıza alarak her yıl Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalini gerçekleştiriyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinden değerli sanatçıları Trabzon’da ağırlamanın büyük heyecanını, sorumluluğunu yüreklerimizle hissediyoruz” diye konuştu.

Trabzon Vali Vekili Şükrü Kara, yaptığı konuşmada, “Trabzon tarihi mirasın zengin olduğu ve ülke birlik ve beraberliğiyle çimento olan illerimizden bir tanesi. Biz elimizdeki malzemeyi, geçmişten ecdat yadigarı olan değerlerimizi kültürümüzle, sanatımızla ne kadar işleyebiliyorsak, bu çimentoyu daha iyi bir şekilde kullanma cihetine gidiyoruz demektir” ifadelerini kullandı.

Festivale katılanlar halk oyunları gösterisinin ardından Atatürk Alanı’ndan Trabzon Devlet Tiyatrosu binasının önüne kadar yürüdü. Burada festivale katılanlara yöresel yemek ikram edildi.

Bir önceki yazımız olan Her yıl 3 milyar dolarlık yağlı tohum ithal ediyoruz başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri