Kırıkkale Haberleri, Kırıkkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Her yıl 3 milyar dolarlık yağlı tohum ithal ediyoruz

Dr. Mehmet Sincik, ülkedeki yağ açığının kapatılmasına yönelik açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Sincik, yağlı tohumlardan olan soya fasulyesi, ayçiçeği ve kolza gibi ürünlerin daha çok yetiştirilmesi için desteklerin artırılarak yeni tarım alanlarının oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye’de yağ açığı olduğuna dikkat çeken Mehmet Sincik, her yıl 3 milyar dolarlık yağlı tohum bitkisinin ithal edildiğini belirterek, Yağlı tohumlu bitkiler çok fazla su ihtiyacı içindeler. Bu yüzden sulu tarım alanlarının artırılması gerekiyor. Diğer yandan çiftçiye verilen destekler de artırılarak bu ürünlerin ekimi cazip hale getirilebilir dedi.

ABD ve Güney Amerika ülkelerinden Brezilya ve Arjantin’den yağlı tohumlardan olan soya fasulyesinin ithal edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Sincik, Türkiye’nin bu alanda dışa bağımlılığının alınacak köklü tedbirlerle asgariye indirilebileceğinin altını çizdi. Sincik, Türk çiftçisinin kooperatifleşmeye yönelmesi gerektiğine işaret etti.

Bir önceki yazımız olan Keyifli Yaş Alma Fuarı başlıyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri