Kırıkkale Haberleri, Kırıkkale Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Vatandaşlar, fesleğen ve mesir macunu almak için birbirleriyle yarıştı

Etkinliğe yoğun katılım gösteren vatandaşlar, mesire macunu ve fesleğen alabilmek için birbirleriyle yarışınca izdiham yaşandı.

Merkezefendi Belediyesi tarafından düzenlenen 3’üncü tıp etkinlikleri yoğun katılımla gerçekleşti. Bayramyeri Meydanında başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Etkinliğe Denizli Büyükşehir Belediye başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye başkanı Muhammet Subaşıoğlu, İstanbul Zeytinburnu Belediye başkan yardımcı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Merkezefendi Belediye başkanı Muhammet Subaşıoğlu, “İlimizin yetiştirmiş olduğu çok önemli kahramanlar, bilim insanları görüyoruz. Ahmet Hulusi Efendi, Server Gazi Hazretleri, Merkez Efendi Hazretleri ve birçok değerli büyüğümüz Denizli’mizin ve Merkezefendi’mizin damgasını vurmuş bulunuyor. Bugünün ayrı bir özelliği ve ayrı bir önemi var. Merkez Efendi Hazretleri ünlü bir İslam ve tıp alimi ve aynı zamanda ilçemizin adını aldığı çok önemli bir şahsiyet. Biz belediye olarak bu önemli alimimizi denizli hemşehrilerimize anlatmak ve gelecek nesillere aktarmak için büyük bir gayret içerisindeyiz. İnşallah bugün 3’ncüsünü düzenlediğimiz tıp günü etkinlikleri vesilesiyle biraz sonra büyükşehir belediyemizin katılımıyla Zeytinburnu belediye başkan yardımcılarımızın ve misafirlerimizin katılımıyla mesir macunu saçımını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Ondan sonra da Zeytinburnu belediyemizin 2 yıldır Denizlilere ikram etmiş olduğu 30 bin fesleğenimizi inşallah hep birlikte dağıtacağız” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediyesi başkan yardımcısı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, “Denizli’mizin büyükşehir olmasıyla birlikte iki merkez ilçesinden biri olan Merkezefendi bildiğiniz gibi adını Merkez Efendi Hazretlerinden almıştır. Malumunuz Merkez Efendi olarak meşhur olan Musa Efendi rivayetlere göre 1460-65 yılları arasında Denizlinin Buldan ilçesine bağlı Sarımahmutlu köyünde doğmuş. Daha sonrada Manisa’da uzun yıllar yaşamıştır. 1552 yılında vefat eden Merkez Efendi Zeytinburnu sınırları içinde defnedilmiş çok önemli bir İslam alimidir” diye konuştu.

Geçmiş değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye başkanı Osman Zolan, “Geçmişimize baktığımızda unutulmaya yüz tutmuş o kadar değerli hizmet etmiş büyüklerimiz var ki onları bulup ortaya çıkarmak bugün gençliğimize ve bugünümüze getirmemiz gerekiyor. onlardan bir tanesi en önemlisi de Merkez Efendi Hazretleridir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri vatandaşlara mesir macunu saçtı. Vatandaşlar yanlarında getirdikleri şemsiyeleri ters çevirerek mesir macunlarını kapmaya çalıştı. Ardından 30 bin adet fesleğen dağıtımı yapıldı. Dağıtımlar sırasında vatandaşlar tarafından izdiham oluştu. Etkinlikte vatandaşlara çeşitli ikramlar verilerek, açılan stantlarda bitkisel ürünler sunuldu.

Bir önceki yazımız olan Beykoz Belediyesinden radyoculara anlamlı jest başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri